Jak často byste měli koupat svého psa?

Pro mnoho nových majitelů psů může být obtížné určit, jak často byste měli svého psa koupat. Pravdou je, že odpověď závisí na mnoha věcech.

„Jak často se mazlíček potřebuje koupat, se velmi liší v závislosti na jeho plemeni, životním stylu, délce srsti a na tom, kolik domácích úkolů je majitel domácího mazlíčka ochoten udělat,“ říká Beth Cristiano, majitelka společnosti Pretty Paws LLC se sídlem v Harrisonu, NY.

Jaký je typ srsti vašeho psa?

Typ srsti vašeho psa je velkým faktorem v tom, jak často potřebuje koupel. Není to však tak jednoduché, že čím kratší srst, tím méně koupání. Bezsrstá plemena, jako je čínský chocholatý a Xoloitzcuintli, jsou ve skutečnosti poměrně náročná na péči, podle Cristiana, který říká, že tato plemena vyžadují týdenní koupele.

Na druhém konci spektra jsou dlouhosrstá plemena, jako je maltézák a kolie. “Je zřejmé, že čím více chlupů má pes, tím více práce to vyžaduje, včetně frekvence koupele,“ říká Jorge Bendersky, střihač psů celebrit, odborník na domácí mazlíčky a nejprodávanější autor knihy “DIY Dog Grooming, From Puppy Cuts“. k Best in Show: Vše, co potřebujete vědět.“ Dodává: “U psů se střední až velkou srstí může být potřeba koupel jednou týdně až každých 4 až 6 týdnů, pokud je srst mezi koupelemi řádně udržována.”

Ale plemeno, jako je Puli, které je technicky dlouhosrsté, se nekoupe tak často, když je vázáno šňůrou. Podle Puli Club of America “Puli nevyvíjí typický psí zápach a ve skutečnosti Puli pravděpodobně nevyžaduje tolik koupelí jako většina ostatních plemen.”

Takže, co se psy, kteří spadnou někde uprostřed? “Tlustá nebo dvojitá srst u plemen, jako jsou labradorští retrívři, zlatí retrívři, sibiřští husky atd., přirozeně psy sezónně izolují,“ vysvětluje Monica Handy z Woofie’s Mobile Pet Spa. „Přílišné koupání by mohlo z pokožky odstranit příliš mnoho mazu a narušit tento proces. Použití produktu speciálně pro línání pomůže tomu předejít.“

bath-dog

Existují nějaké zdravotní podmínky?

Pokud váš pes trpí určitými zdravotními stavy, může vám váš ošetřovatel a/nebo veterinář navrhnout, abyste při koupání psa používali léčivý šampon. I když je váš psí společník zdravý, režim péče o něj je důležitý, aby to tak zůstalo. “Všichni domácí mazlíčci mají prospěch z měsíčního čištění uší a stříhání nehtů,“ komentuje Cristiano. “Důkladné kartáčování srsti, česání a úprava jsou pro zdraví mazlíčka nedílnější než koupání.”

Pak je tu zdraví majitele. “Někdy je koupel pro pohodlí člověka, ne pro domácí mazlíčky,” pokračuje Cristiano. “Majitelé, kteří trpí alergiemi, obvykle reagují na srst svého mazlíčka, což lze zvládnout týdenním koupáním.” Šampon na odstranění lupů může také pomoci zvládnout lidské alergie.

Jaký je životní styl vašeho psa?

Bendersky poznamenává, že aktivní životní styl může být snazší s krátkosrstým plemenem, vzhledem k tomu, že udržení psa čistého mezi koupelemi obvykle vyžaduje méně úsilí. „Krátkosrstým psům projde to, že je pořádně utřete vlhkou žínkou, abyste odstranili špínu, která se nasbírala během rušné návštěvy psího parku,“ říká.

Samozřejmě, že psi, kteří si hrají v oceánech, loví v bahnitých vodách nebo pasou ovce celý den, mohou nakonec potřebovat více koupelí než štěňata, která tráví většinu času uvnitř – bez ohledu na plemeno.

Na konci dne nabízí Bendersky tuto radu: „Měli bychom své psy umýt, když už je nelze objímat.“